הדרך אל האושר

פעם קיץ היה מתחיל עם ריח של אבטיח קר וקרטיב לימון בים, היום יש לו ריח של סיליקון. מדי שנה בעיקר בחודשי הקיץ עולה מספר הניתוחים הפלסטיים בהתמדה, את תעשיית היופי מזינים סדרות טלויזיה, מגזיני נשים, סלבריטאים וכל זאת בחסות רופאים ומכונים תאבי פרסום, כך מפיקים פסיכוזת המונים.
לאחרונה מגזיני הנשים ברשת עוקבים ומקרוב אחרי עדי בוזגלו אשר מספרת בגילוי לב על הניתוח שעברה לעיצוב הגוף ואמרה שהיא הגשימה את חלום חייה. עדי מספרת שניסתה כל דיאטה אפשרית ונאבקה במטרה לחזור לגוף שהיה לה לפני הלידות, היא הייתה מיואשת מחוסר ההצלחה ותמיד ניסתה לשדר "עסקים כרגיל" כאם וכרעיה. את התהליך היא מסכמת כיציאה לדרך חדשה, היא היום הכי מאושרת שיש, חלום שהתגשם!
עדי לא היחידה, מטופלים רבים מעידים שהניתוחים הפלסטיים מגשימים להם חלום, הניתוחים עוזרים להם לשפר ולתקן את המראה החיצוני שמפריע להם, מטריד אותם ואף פוגע בדימוי העצמי. 

נראה כי ישנה שכבת גיל שלמה שהולכת ונעלמת. אנחנו צריכות כל פעם לשאוף להיות צעירות יותר. כבר אין אפשרות להזדקן בכבוד, להיות זקנת השבט. הדור הבא לא יהיה דור של נשים עם עיניים חכמות, שיער מאפיר, חרושות קמטים, כולן ייראו כמו אלפקות מבוהלות. והאמת שזה די מצער אותי. אני מוצאת את עצמי מתלבטת ושואלת את עצמי האם האושר תלוי במראה חיצוני? מה יעשה אותי באמת מאושרת?

ריצ'רד איסטרלין, מחלוצי מחקר האושר טוען במחקריו שאנו שבויים ב"מעגל הנהנתנות" הוא מסביר שאנחנו מתרגלים לאושר מהר מאוד ולוקחים אותו כמובן מאליו, אנו נוטים להשוות את מה שיש לנו למה שיש לאחרים ולכן אנחנו אף פעם לא מאושרים. אז מה, הכל אבוד? 

דווקא לא, לפי בעל הסולם מטרת הטבע היא להביא אותנו להרגשה שלמה של אושר נצחי ואף מוסיף שקיימת דרך להגיע לכך. כדי שנחווה אושר אמיתי, הוא מסביר, עלינו לשנות את ה"מקום" שבו אנו מקבלים את ההנאה. במקום לנסות ליהנות מסיפוק הרצונות שלנו, אנו צריכים ליהנות מן הנתינה לאחרים. סוד באושר טמון בכלל ביחסים ביננו???

סוד האושר למעשה טמון בהיפוך היחס שלנו לחיים מ"הנאה למען עצמי", ל"הנאה למען הזולת". איך זה עובד? בדיוק כמו אם וילדיה או זוג אוהבים: כשאני רוצה לגרום הנאה לאדם אחר, והוא או היא מוכנים לקבל הנאה ממני בידיעה שבכך הם גורמים לי הנאה, אנו נכנסים למעגל אינסופי של אושר והנאה הדדית.בעצם מה שאומר לנו בעל הסולם שהאושר כבר נמצא ממש כאן, מחכה לנו מעבר לפינה. עלינו רק ללמוד איך להרגיש אותו.