הזרקות בוטוקס ותופעות לוואי

הזרקת בוטוקס היא תהליך קוסמטי רפואי פופולרי מאוד בימינו כמו מתיחת פנים בחוטים, קליניקות שונות מקדמות אותו דרך פרסומות, מאמרים ברשת ומפורסמים שמספרים על התהליך שעברו, אך כמו תמיד, הערוף הטוב ביותר שדרכו עובר המידע על התהליך הוא מפה לאוזן. מכיוון שהמידע שעובר הוא לעיתים לא מדויק, חלקי ואף שגוי, רציתי להבהיר מספר נקודות על הזרקות בוטוקס ואיך נכון לעשות בהן שימוש.

התהליך אושר לשימוש רשמי רפואי בארצות הברית על ידי הFDA כבר ב2002. תהליכים דומים ששימשו לצרכים רפואיים ולא קוסמטיים כמו בהתכווצויות לא רצוניות של שרירים אושר כבר בשנת 1989. באופן רשמי ההזרקות מאושרות להחלקת קמטי הכעס שבין הגבות, למרות שקיום נעשה בהן שימוש גם לקמטים אחרים. ב2017 בוטוקס היה החומר המוביל בשימוש בתעשיית היופי האמריקאית עם מעל מיליון וחצי הזרקות שבוצעו על ידי רופאים, מנתחים ואחיות. מדובר בעלייה של שלושים אחוזים ביחס ל2012.

מה זה בוטוקס? בוטוקס משמש לשלוש מטרות עיקריות: שליטה בשרירים, הזעה מוגזמת מתחת ליד ושידרוגים קוסמטיים. מן הסתם המאמר הזה מתמקד בהיבט השלישי. השימוש הקוסמטי בבוטקס משמש להחלקת קמטים בדרך כלל בין הגבות, קמטים שעשויים לגרום למטופלות להיראות עייפות, עצובות או כועסות. האישור הרפואי הוא לשימוש באזור זה בלבד אך בפועל נעשה שימוש נרחב בחומר גם לקמטים שונים על המצב, בפינות הפה, לטיפול בקמטי עישון סביב השפתיים ועוד. לא מדובר בהזרקות למילוי קוסמטי ולכן חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי שיסייע לך להחליט מהו החומר המועדף לבעיה הקוסמטית הספציפית שלך. באופן כללי נאמר כי בוטוקס מיועד יותר לחלק העליון של הפנים וחומרי מילוי אחרים בחלקים האחרים של הפנים.

השימוש בבוטקס אושר לנשים וגברים בגילאי שמונה עשרה עד שישים וחמש, אך חשוב לשים לב לרגישויות וסיכונים היכולים לנבוע כתוצאה מאלרגיה לחומרי הבוטוקס, זיהום עור, בעיות גופניות הקשורות לשרירים או לעצבים, בעיות נשימה כגון אסטמה, בעיות בליעה, בעיות דימום וכולי. אם המטופלת עברה ניתוח פנים בעבר אזי חשוב מאוד לעדכן את הרופא המטפל בהקדם או אם היא סובלת מבעיות קבועות כגון נפילת עפעפיים.