עיצוב ושיפוץ הבית

הזליגה לתרבות המזרח נולדה לה אי שם במחצית השנייה של המאה ה19 במרכז אירופה, עת השכילו יוצרי אומנות ממגוון התחומים לחפש אחר מודלים חדשים ליצירותיהם. החיפוש אחר מודלים חדשים של אסתטיקה לא נולדה עם הצורך לחיפוש, אלא היא באה בתנועה של ממילא. כלומר, נהוג במחקר ההיסטורי פנומולוגי התרבותי לראות את הזליגה לתרבות המזרח כזליגה שהוצרכה מכוח המפגש המוכרח שנוצר כתוצאה מהאימפריאלזם הקולוניאלי האירופאי בתקופה זו. הראיה המערבית של תרבות המזרח כתרבות אקזוטית, שונה, מקורית, ייחודית בעלת יופי אחר חלחלה לכל תחומי האמנות הגבוהה וגם לתחומי האומנות הפונקציונלית כתחום עיצוב הבית.

כיצד אוריינטליזם מתבטאת בעיצוב הבית?

הכנסת אייקונים ופיגורות מהעולם הרחוק הם רק דוגמה קטנה לאופנה זו. אולם אם אנו רוצים לעמוד על טיבה של השקפה זו בתחום עיצוב הבית במתכונתו המקורית עלינו להבין את עניינו וסודו של האורנטליזם באומנות החזותית והעיצובית .

האוריינטליזם במתכונתו נולד עם ההשקפה לפיה האדם הלבן הוא הגזע הנאור השולט והחזק. ראיית תרבויות אחרות כנחותות הימנה הייתה נגזרת של השקפה זו. לפי זה הכנסת מוטיבים מאותה תרבות זרה ונחותה תהיה בעלת משמעות כפולה של הערצת האקזוטי אל מול העמדה לפיה אותו אקזוטי הוא נחות מהאסתטיקה המערבית.

תחום עיצוב האורנייטליסטי דעך ברבות השנים וכיום הוא מקבל עדנה מחודשת אך הפעם בראייה השונה בתכלית מקודמתה. במה דברים אמורים? הנטייה לשלב מגמות אקלקטיות הוא טרנד מרכזי בתחום עיצובי הבית.

המציאות הישראלית מקבלת תוקף משנה כאשר אנו חיים בתרבות מזרחית ובאיזור בעל סממנים מזרחיים.

השילוב של עיצוב בית מודרני עם פיגורציות ערביות מזרחיות מאזור דלת כניסה לבית עד לחדר השינה הוא מוכרח מכורח המציאות.

כיצד נעצב לפי הסגנון האוריינטלי?

העיצוב הערבי מזרחי מאופיין בצבעוניות רבתית בחלקים נרחבים ברחבי הבית בחלונות מיוחדים או מעקות מסוסלים ומעוצבים. לדוגמה הנחת שטיחים צבעוניים בכל חדרי הבית גם כקישוט לקירות ולא רק קישוט לרצפה. לצד זה רהיטים מעוטרים, גדולים בעלי נוכחות מרבית ללא קשר לערך הפונקציונלי שלה.

נניח שאנו מעוניינים לעצב את פנים הבית החל מאזור דלת כניסה לבית עד לאזור החדרים כשילוב ראוי בין ערביות לישראליות מערבית תבוא לידי ביטוי בהכנסת חפצי נוי רבים שבאו מסגנון המזרח. תמונות מרהיבות עם מסגרות בסגנון זה. גם נוכחות בולטת לשילוב אריחים עתיקים בתוך הבית בעיקר במתחם של המטבח יטיבו עם סגנון זה.

אולם צריך לזכור שרהיטים רבים מעולם זה דורשים מיקום נכבד בבית לעתים גודלם וצורתם לא יכולים להתאים לסגנון החיים המערבי וקיים קושי גדול לשלב בין כיסאות גדולים בסגנון הערבי עם מכשור מכני ואלקטרוני חדיש ביחד. אי לכך מי שמעוניין להחדיר אליו הביתה רהיטים מסוג זה צריך לקחת בחשבון שעליו ליצור הפרדה בין החדרים השונים. לדוגמה, רצוי שיוקצה חדר מיוחד לטלוויזיה או לשאר מכשירי בידור שונים. כמו כן עליו לוותר על רהיטים המעוצבים סגנון העכשווי החדיש המאופיין בנקיות בפשטות הנוגדת כל ערך של מוגזמות ופאר. ההוד והדר המודרני אינם משתלבים יפה עם תרבות ערבית מזרחית זו וקשה ליצור את השילוב הראוי אלא במומחיות רבה.

התענוג והאתגר בעיצוב הבית הוא לחבר מזרח ומערב. כמי שמתעסק שנים בעיצוב בתים ומרחבים אחרים כמו משרדים, חנויות ומרכזים לקשישים במקומות כאלו ואחרים ( אה כן וגם גני ילדים…), לעשות שינויי כיוון וסגנון פעם בכמה שנים, מבטיח לך כבעל מקצוע וכמעצב שמה שמבדיל אותו מאחרים זו היכולת שלו להתחדש כל הזמן ולשנות את תביעת האצבע שלך כך שתהיה כל הזמן ייחודית ומכובדת ומצד שני לא תחזור על עצמה ותגרום לך, כבעל מקצוע להיראות כאילו אתה ממחזר את עצמך חזור ומחזר. אלו אשר שורדים יותר מכמה שנים כלומר ריצה קצרה בתחום תחרותי כמו עיצוב, הם כאלה שהיו כבר בכל העולם ונמצאים בהשתלמויות על מנת למציא את עצמם מחדש כל כמה שנים.

אם תראו מעצב בתים טוב באמת ומפורסם, תראו כי העבודות שעשה לפני 15 שנים אינם דומות לעבודות מלפני 10 שנים ששונות מהותית מן העבודות בחמש השנים שאחריהן. אם תבדקו אותו בעוד חמש שנים והוא עדיים שורד בטופ של התחום שלו, הן בוודאי יראו שונה מן העיצובים של השנים הללו. סך הכל אין מה לעשות. אנשים משתנים, טרנדים מתחלפים ולעיתים חוזרים וגם טכנולוגיה וחומרים משתנים מאד. מעצב שיודע מתי זמן לרטרו ומתי לתת " היי טק " בכל הכח הוא המעצב של ההיום וגם של המחר. יודע ומבין מגמות ולכן, רק ילך וישמר את מעמדו.

דברים שלנו, קהל פשוט ולעתים נבער, נראים כלא חשובים, מהווים כלי משחק במגרשו של המעצב החכם וכשהוא מסיים את מלאכתו נאמנה, אפשר להשתגע מאפקט ה" וואו " שנוצר רק בשל שילוב צבעים מיוחד, תאורה נכונה ובכלל חשיבה מחוץ לקופסה.

על חשיבה מחוץ לקופסה מקבלים בעולמנו המון נקודות ולא כל אחד יכול לעשות זאת. כאשר אתה עוסק במקצוע שדורש יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה זה אפילו יותר אלמנטרי מקורס עיצוב במוסד קיקיוני כזה או אחר.ומשלמים להם יפה, יפה מאד אפילו. אם המעצב אמר שצריך לחדר הזה כסאות אודיטוריום, תעשו את זה, אל תשאלו למה ואלא א כן מדובר בהוצאה שהיא גדולה ממידתכם, קחו את עצתו, למרות שהמעצב החכם יודע מראש מה התקציב שיש ללקוחותיו ועל מנת שלא יידחו רעיונותיו באופן מעליב, הוא יודע מה להציע למי ובכך משמר את כבודו המקצועי ואת מעמדו.

לכל אדם יש שאיפה כמוסה לעצב את בית חלומותיו עם מעצב פנים מוכשר. ישנם כאלה שעשו זאת והם טוענים שמעצב פנים חכם לא עולה לך כסף אלא חוסך לך כסף. מעצב פנים מקושר ומנוסה, יודע לעשות את הדברים בצורה כזו שתמנע טעויות ותראה כמו מיליון דולר.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *