משחקים מחשב או משחק חיינו?

אנו חיים היום בעולם ווירטואלי לכל מקום ולאן שנפנה אנו מוצפים מידע מהרגע שקמנו בבוקר, חיינו מתרכזים בניידים, מחשבים, פרסומות וסרטים שאם נהיה עם עצמינו כנים רוב תוכנם מכיל או משתמש במחזות של אלימות-פיזית ומילולות, מיניות (מרומזת או בוטה) כדי להעביר את מסרם, כמובן שידוע שזה "מוכר" כל פרסומאי או איש תקשורת יספר לך כי הצגת התכונות השליליות אלימות ובוטות "מוכרות" מושכות את האדם ואף מסקרנות.

אז כעת בואו נשאל את השאלה הפשוטה שחייבת להישאל, האם כך אנו רוצים לחנך את ילדינו? ונוסיף האם זו התוצאה שנרצה מהדור הבא? והאם נשאיר את חינוך הערכי של ילדינו בידי משרד פרסום?  

בואו נקח לדוגמא מחקר אחד מיני רבים שנערכו בנושא שבדק את השפעת משחקי הווידאו האלימים על בני נוער וכמו כן השווה בין שתי קבוצות, קבוצה ראשונה שיחקה במשחקי ווידאו אלימים והשנייה לא, חשוב לציין כי המחקר בדק שתי קבוצות שוות ללא הבדלים. המחקר בדק את הפגת האלימות בכל קבוצה והשווה את התוצאות. תוצאות המחקר הראו באופן ברור כי הקבוצה ששיחקה במשחקי וידאו אלימים הציגה אגרסיביות גבוהה ביחס לקבוצת השניה שלא שיחקה כלל במשחקי ווידאו אלימים (אירווין וגרוס 1995, אצל סלע שיוביץ', ר', עמ' 166)

על כך הרחיב הרב לייטמן שמלמד שיעורי קבלה לעם: "אנחנו בסך הכל צריכים לגלות את האפסיות שבניהול החיים לפי הטבע שלנו, ושאין לנו ברירה אנחנו צריכים ללמוד מהטבע את מה שהוא מציג בפנינו כמטרה, ולהתפתח מכאן והלאה בצורה מטרתית, לאותה המטרה שהטבע מציג. כי הקו הישר הזה הוא הכי טוב, הכי נוח, הכי נעים, ואם אנחנו נלך ונתחיל להסתבך, אנחנו נגיע לאותה המטרה. אבל בדרך יהיו מלחמות עולם, סבל עצום, מכות רעב, מחלות ומכות טבע אקולוגיות. אז יותר טוב אם אנחנו נחקור את המטרה, את הצורה הסופית שאנחנו צריכים להגיע אליה וניקח את השיטה איך להגיע לזה." 

אז מהו הפתרון כיצד עלינו להתנהל מול התפתחות האגו הזו ההרסנית עבור ילדינו? 

"הכל משפחה אחת. כך אנחנו צריכים לבנות בשבילו (הילד) עולם, שכולם ירגישו שהם חיים בזה, שהם קשורים זה לזה, הם תלויים זה בזה, הם אחראים זה על זה, הם נמצאים כערבים זה לזה. וכך אנחנו בונים בשבילו עטיפה. שכשהוא נולד הוא נכנס לגן ילדים המסוים הזה, שמלמדים אותו שם כך, ובבית ספר ובכל מקום. הוא לא יודע ולא מבין כביכול, שהיה פעם בכלל חיים אחרים. שהאנשים חשבו רק איך אני אדפוק אותו, ואיך אני אגנוב ממנו ואיך אני אעשה לו משהו, ואותו אני בכלל רוצה להרוג. זה אצלו לא יהיה בראש, כי ההרגל נעשה טבע שני, כך הוא יתרגל. ואז הוא יהיה בהרמוניה עם הטבע. אז הוא ירגיש את משמעות החיים שהיא בכלל יוצאת מהמימדים שלנו. נמצאת כבר במימד יותר עליון, מעבר לעולם הקטן." אפשר לקרוא עוד אצל בני ברוך