מה היה קורה אם היינו יכולים לשלוט בטבע?

כך חשבתי לעצמי לאחר ששידרו את תחזית מזג האויר שכללה רצף של הוריקנים באיזור פלורידה. פתאום אתה שותף לדאגה של תושבים שהודיעו להם שהם צריכים עכשיו לעזוב את העיר שבה הם גרים במקום לבלות סוף שבוע עם המשפחה, לתכנן אצל מי אפשר להתארח במדינה אחרת במקום טיול עם הילדים, לעמוד בתור לקנות מים במקום ליד הברבקיו בחצר. התחזיות ששודרו שוב ושוב פשוט מרתקות אותך למסך המחשב ואתה מוצא את עצמך מזדהה עם אנשים בתור לקנות אספקה, בהכנות לאטימת הבתים מהסערה, בתור לתחנת הדלק, בפקקים צפונה ובעיקר אתה מתפלל עבורם ומקווה יחד איתם לטוב. בכלל, איזו הרגשה מוזרה שאומרים לך שאתה צריך להתפנות תוך 24 שעות מהבית כי המבול של נוח צפוי להגיע בשידור חי למשך כמה ימים לאיזור ואתה לא יכול לעשות כלום חוץ מלאסוף את המשפחה, להשאיר הכל מאחור ופשוט לנסוע מכאן.

ובכל זאת, ניסיתי לברר לעצמי, מה זה אומר בדיוק לשלוט בטבע? הרי לבחור מתי יתחיל ויפסיק גשם ובאיזו עוצמה אנחנו עדיין לא יכולים. אבל מצד שני, יש היום בידינו את היכולת לחזות אירועי מזג אוויר קשים הרבה לפני שהם מגיעים אלינו לפתח הבית. הטכנולוגיה כיום יודעת לחשב את המסלול והעוצמה של כל סופה כדי לתת התראה מספיק מוקדמת ל- 8 מליון אנשים להתפנות שיש צורך. בשבועות האחרונים שצפיתי בערוצי החדשות אפילו נחשפתי לתמונות צבעוניות של תחזית מזג האוויר הצפויה ומסלולי ההוריקן ששודרו ללא הרף. אז יוצא שגם אי אפשר להגיד שאין לנו יכולת לשלוט בטבע כי ללא התרעה מוקדמת אפילו לא הייתי רוצה לדמיין איך לפחות חלק מהתושבים היו שורדים אם לא היה להם מספיק זמן להתארגן מראש.

אבל שאני מסתכל על הטבע, שבו כל חיה וצמח חיים בצורה מושלמת ובהרמוניה, כך שכל פרח הוא מזון לחיה אחת ומשתמש בחיה אחרת לפזר את האבקנים שלו, אז נראה שגם לחיות יש אפשרות להתגונן מאסונות. הרי החיות מרגישות ומחוברות אל הטבע יותר מהאדם. וכשיש מצב של סכנה שמתקרב אליהן כמו שריפה או מזג אויר קיצוני, החיות מרגישות את הסכנה הרבה לפני שהיא מופיעה להן מול העיניים ויודעות איך לברוח ממנה. אין בניהן יותר חלוקה ללהקות או משפחות, אלא כולן בורחות ביחד בתאום מלא ואפילו בלי פקקים בדרך. כאילו כולן מחוברות לאיזו רשת wifi סודית של הטבע, כך שכל חיה וכל החיות יחד מקבלות הודעה מראש שיש מצב מסוכן ויודעות להתרחק למקום אחר עם GPS פנימי כמה שיותר מהר.

ומה אצלנו, האדם, פסגת הטבע? גם אנחנו 7 מיליארד איש, מחוברים בינינו. קוראים לזה האינטרנט. אבל שאתה מסתכל ביוטיוב בשידורים חיים מאיזורי ההוריקן, אתה פתאום שם לב גם לצופים שמשתתפים בצ'אטים בצד השידור ומביעים דיעה על הנעשה. וזה כאילו שתי עולמות שונים לגמרי. בשידור החי רואים אנשים שנאבקים על החיים ומנסים לעזור אחד לשני. ומצד שני, בצ'אטים, עולם של ריבים ומחלוקות, קללות, איומים. כל אחד עם התורה שלו צודק ומסביר למה האסונות מופיעים בצורה כזו, ומי אשם בכך ומה צריך לעשות. וזה עונה לזה והשנאה גוברת וגוברת עד ש… אז הבנתי משהו. כנראה שהטבע שהאדם צריך לשלוט בו דבר ראשון הוא הטבע של האדם עצמו. לשמור כל אחד על היחודיות שלו מבלי לפגוע באחר. ובעיקר, לנסות מעל המחלוקות לחפש את המשותף, כמו החיות בטבע. כי כבר לא מדובר על הוריקן בודד אלא כבר כמה הוריקנים בארה"ב, פורטו ריקו והאיים. ועכשיו שריפות ענק משתוללות ברחבי בקליפורניה ומחר צפוי עוד הוריקן באירופה. אולי הטבע בעצמו מנסה לעזור לנו להבין באיזה טבע אנו בדיוק צריכים לשלוט?