ללמוד את העולם

מחקרים חדשים מלמדים שמוח התינוק פועל בקביעות כפי שמתפקד מוח המבוגר בעת מדיטציה, או פעילות אמנותית. מתברר שזוהי הדרך הטובה ביותר עבור הילד בגיל הרך ללמוד את טבעה של המציאות. מה שנראה כמו מוגבלות של התינוק, מתברר מהמחקרים החדשים, ככלי חשוב בתהליך הלמידה שלו!

החוקרים מצאו, כי במוחו של תינוק יש יותר תאי עצב, וחלקים בקליפת מוחו מחווטים טוב יותר, מאלה שבמוח המבוגר! שוני זה מאפשר לתינוקות להטמיע כמויות גדולות של מידע בזמן קצר. במוח התינוק פועלים פחות 'הורמונים מעכבים', העוצרים אותות חשמליים מלעבור לתאים אחרים. מבוגרים חוסמים "רעשי רקע", ממקדים את תשומת ליבם ומתעלמים מהסחות דעת. לעומתם תינוקות מסוגלים להפנות את תשומת לבם לאלמנטים רבים בו-זמנית. מכיון שתינוקות עדיין אינם מבינים "איך פועל העולם", הם אינם ממקדים את הקשב במה ש"ראוי"…מצב הנקרא פיזור קשב, הידוע כמסייע לדמיון לפעול. כאשר אמנים עוסקים בהלחנה, בפיסול וכד', ובמיוחד אצל נגני ג'ז המרבים לאלתר, נראית פעילות מוחם דומה מאד לפעילות הרגילה של מוח התינוק.

בשלושים השנים האחרונות, הראו מחקרים, כי ילדים לומדים על העולם בדרך דומה לזו של מדענים. הם עורכים ניסויים, מנתחים סטטיסטיקה ומפתחים תיאוריות בתחומי הפיזיקה, הביולוגיה והפסיכולוגיה. משנות ה 2000, חוקרים מבינים את המנגנונים המאפשרים יכולות מופלאות אלו.. בשביל תינוקות וילדים צעירים, הידע החשוב ביותר, הוא הידע של אנשים אחרים! תינוקות מחקים הבעות ומפענחים רגשות של אחרים! הם פחות אגוצנטריים מאשר חשבנו, ומבינים את נקודת המבט של הזולת.

לאחרונה, מבינים החוקרים טוב יותר את הדרך בה תינוקות וילדים צעירים מצליחים ללמוד הרבה כל כך במהירות ובדיוק רב כל כך. נוירוביולוגים מבינים כיום את מנגנוני המוח המאפשרים את כל הלמידה הזאת. הם מצאו שמוחם של תינוקות גמיש ממוח המבוגר, ויש להם הרבה יותר קשרים בין תאי עצב. שאמנם אינם יעילים במיוחד… אך עם הזמן, מוחם מכחיד קשרים לא פעילים ומחזק קשרים מועילים. במוחם של תינוקות מצויים כימיקלים המאפשרים שינוי של קשרים, בקלות רבה..

בנוסף, היעדר 'בקרה קדם- מצחית' אצל תינוקות וילדים צעירים, הנדמית לנו כמגבלה, מתגלה כמצב העשוי להקנות יתרון עצום מבחינת כישורי למידה. מסתבר, שדוקא היעדר עכבות – עשוי לעזור לתינוקות ולילדים צעירים לחקור את העולם ביתר חופשיות, ביעילות ובדרך יצירתית וגמישה. יתרונות אלה קיימים אצל האדם דווקא בשנים הראשונות לחיים…