מציאות חדשה כיתרון אור מתוך החושך

הרבה פעמים יוצא לי לאמר לאנשים שאין מיותר בעולם הזה, אנשים לא סתם מתים, אנשים לא סתם סובלים, ואני רואה שקשה להם לתפוס את העניין ואני מבינה אותם, כי איך אפשר לעמוד אדיש מול הזוועות שמתרחשות מתחת לאפינו ואף בביתנו יום יום?

אני לא אפרט כאן לפרטים כי כולנו מעורבים במציאות היום יומית ושומעים על הזוועות, אך מאט מאוד אנשים מבינים שאלו הם דברים שנובעים כחלק מהתפתחות העולם. ולכל דבר כזה שאנחנו רואים בחוץ ישנה סיבה.

כמו שלא פעם אמרו לנו ההורים וגם שמענו ממורים שללא קושי אי אפשר להגיע להצלחה,אם אנחנו רוצים להשיג משהו עלינו להתאמץ בשבילו , כי אם נקבל אותו מן המוכן לא נדע להעריך אותו וגם לא נשמר אותו , כי לא אנחנו השגנו ועמלנו עבורו. וכך על אותו העקרון, ללא המר לא היינו מכירים את הטעם המתוק, ללא הצבע השחור לא היינו מבחינים בצבע הלבן וכ"ו.

ומתוך ההנחה הנ"ל אנחנו מבינים שאי אפשר להגיע לשלמות, לאהבה , ליחסים של הדדיות אם לא נכיר את ההפך מכך, את הפירוד , השנאה , חוסר השלמות. כלומר, העולם המתראה לנו בחוץ הוא סך הכל מראה של מה שמתרחש בתוכנו , ביננו , בפנימיותינו. קשה לאנשים לתפוס את זה ואני אביא דוגמא : אנחנו נוסעים באוטובוס ורואים התנהגות לא נאותה של נער לזקן , או של נהג אוטובוס לנוסע וכן הלאה.

התגובה הראשונית שלנו היא כעס, סלידה , שנאה כלפי אותו נהג שגער בנוסע , אך מה שאנחנו לא מבינים הוא שגם כאן זו בעצם המראה שלנו של כל אחד ואחד מאיתנו , של כל החברה שלנו , אז אנשים אומרים לי : מה פתאום , אני לא אתנהג/מתנהג ככה בחיים

אבל אם לרגע נהיה כנים עם עצמינו , ונחשוב על מצבים שונים בחיים שעברנו שלאוו דווקא התנהגנו בזלזול לזקן בתור ילדים, אבל כל אחד במרחב הפרטי שלו , אם במשפחה , אם בעבודה או בין חברים התנהג בחוסר כבוד , או זלזול כלפי האחר.

וזו הסיבה שאנחנו רואים את זה בחוץ כי אם זה לא היה הטבע שלנו פשוט זה לא היה מתראה לנו. זה חוק טבע , זה כמו ששמעתי עשרות פעמים מהמורים שלי ברפואה משלימה שלא משנה עד כמה מטפלת טובה ומוצלחת אהיה, לעולם לא יגיעו אליי מטופלים שאין להם מה לשקף לי על עצמי, וזה אצלי עבר בשלמות במבחן המציאות. אז לסיכום העולם החיצון בא כדי להראות לנו את מה שמתרחש בכל אדם ואדם בפנימיותו וככל שנשכיל להבין את זה כך יוקל לנו.