לכאן נכנסים רק עם חיוך

אתמול קנינו לילדים סנדלים בחנות קטנה ומדהימה בעיר שאליה אנחנו חוזרים תמיד. ולמה אנחנו תמיד חוזרים לשם? כי פעם כשסיימנו לבחור נעלי חורף ובאנו לשלם, פתאום פרצו רעמים וברקים ורוחות חזקות ונפלה הפסקת חשמל על חצי פתח תקווה. ואז מיד התנתק הקשר עם חברות האשראי וכל החנויות במרכז העיר נותרו ללא קופה פעילה. עמדנו שם ליד הקופה, אני וארבעת ילדיי, ביד אחת נעליים ארוזות וביד השנייה כרטיס אשראי שאי אפשר להשתמש בו. פשפשתי בארנק ומצאתי סכום מסויים, אך לקנייה היו חסרים לי מאה שקלים בדיוק. המוכר שעזר לנו בחיוך ולבביות מקסימים מהרגע שנכנסנו, אמר לי, אז מה לא נורא, תיקחי את הנעליים ותבואי בהזדמנות לתת לי את המאה החסרים. ואפילו כתב לי פתק זמני עם פרטי הקנייה. הסתכלתי עליו במבט של "מה? באמת או בצחוק?" הוא הכניס את הקופסאות לשקיות, שוב חייך ושלח אותנו לטייל בכיף בגשם. יצאנו, טיילנו, ודיברנו על מה אפשר ללמוד מכל מה שעברנו עכשיו על גשמים, הפסקות חשמל, על חיוכים ועל אנשים. ועל איך ביחס החם והבוטח שלו הוא קנה אותנו לתמיד. חזרנו אליו באותו אחר הצהריים עם הכסף ועם חמישה חיוכים.

אז השבוע שוב קנינו אצלו סנדלים, ומשם המשכנו לחנות סמוכה שמבחוץ היה נראה שיש להם שקדייה. שקדייה לא היתה, אבל מלא פירות יבשים, טעימים וממש מפתיעים דווקא כן היו. תות שדה, אוכמניות, חמוציות שלמות ללא שום תוספת בכלל ועוד ועוד הכל טבעי וטעים להפליא. אך מה שהיה מיוחד שם הרבה יותר מפירות עם או ללא סוכר, היתה דווקא האווירה.

עוד לפני שנכנסנו הבת שלי בת התשע הצביעה על מפתן הדלת ואמרה בחיוך "אמא תסתכלי, שטיחים עם מסר". לרגלי שתי הדלתות של החנות היו מונחים שני שטיחים – על אחד מהם כתוב "איזה כיף שבאתם" ועל השני "שמחים שבאתם לבקר אותנו" היה בכיתוב הזה משהו אישי שסיקרן אותנו כאילו היו בהזמנה, והם בעיקר התאימו לאווירה בחנות התבלינים הזו שבה שני המוכרים חייכו והסבירו לנו בכזו לבביות על הכל, איזה פרי מגיע מאיפה מה מיובש עם סוכר או ללא סוכר או ברכז פרי ובאיזו שיטה. זה היה מעניין, מלמד ובעיקר פותח את הלב להקשיב ולשוחח איתם.

כשיצאנו, פתחנו את השקית וטעמנו קצת מהכל. ואז טעמנו עוד קצת.. דיברנו על הפירות, על זה שזה פי אלף מממתקים, ובעיקר על האנשים שפגשנו היום. שהיה מיוחד. ושאם כולנו רק נחייך אחד לשני, ונתייחס בכזו פתיחות ונחמדות, העולם פשוט יהיה אחר. זה לא צחוק זה פתח לשינוי אמיתי. היה טעים