אהבה

אז בואו נדבר רגע על אהבה.

אחד הנושאים אם לא- ה…. כ"כ הרבה שירים, סיפורים, סרטים, כתבות, מחקרים ומה לא….

מה שברור לכולם- שהנושא הזה לא ברור בכלל.

נכון, התעשייה ההוליוודית והחלום האמריקאי מאוד ניסו לפשט את הנושא וליישר קו לכולם לגביי מה זה נקרא אהבה נכונה, אהבה טובה- האהבה שכל אחד צריך ללכת לפיה, משפחה לתפארת… או כל תעשיית הטנולובלות- שגורמת לחשוב שהחיים האמיתיים צרכים להיראות ממש כמו הפרק שהם הרגע ראו.

הטנלובלה לכשעצמה לא רוצה לפגוע במישהו במכוון אבל ההשפעות שלה על התת מודע…זאת הבעיה. אנחנו לא ממש שולטים באיך המידע נכנס לנו לראש ומה אנחנו קולטים ולוקחים משם לחיים לאט לאט שצופים בכאלה סדרות, זה מחלחל לראש, מחלחל לחברה מחלחל להתנהגות שלנו אחד כלפיי השני. התופעה הזאת מוכרת בקרב חוקרים וסוציולוגים ופסיכולוגיים שחוקרים את ההשפעות האלה עלינו כבני אדם- באופן אישי וככלל כחברה. ולא חסרות דוגמאות לאיך הטלויזיה והפירסומות, והסדרות והסרטים ממש נכנסים לנו לתת מודע וגורמים לנו לחשוב מחשבות ולעשות כל מיני פעולות בלי שאנחנו יותר מדי (אם בכלל) שולטים בהן.

נכון, היום כבר יש יותר מודעות לכל הדברים האלה- שבאמת בסופו של דבר רק מזיקים לנו ולא נוגעים באמת, לא מחפשים לדבר באופן רציני על הנושא. אבל גם עם כל המודעות שיש- כבר הנזק נעשה ומאוד קשה להשתחרר מכבלי המחשבה מדברים שלמדנו וראינו מגיל מאוד צעיר ממש יום אחרי יום- למשל סרטי דיסני- נכון הם מאוד חמודים- אבל כשילדה שומעת ורואה שהגבר איתו היא צרכה להתחתן צריך להיות איזה אביר על סוס לבן, חתיך, שיודע להילחם בחרב ושתוך שתי שניות מתחתנים וחיים באושר ועושר…בלי ריבים….המממ זה קצת בעייתי….

אז מה זאת אהבה?

ישנן ארבע בלוטות הורמונאליות בגוף האדם:

בלוטת התריס, בלוטת יותרת הכליה, לבלב, שחלה – הורמונים המופרשים מבלוטות אלה מעבירים פקודות לכל האיברים. כשאנו רואים שותף מיני, בלוטת יותרת הכליה מפרישה הורמוני אדרנלין, קורטיזול, נוראדרנלין אשר גורמים לתחושות: אדרנלין – סכנה, פחד. וקורטיזול – תוקפנות, התאהבות, מרץ. נוראדרנלין – תענוג, התעוררות מינית.

עוצמת המשיכה המינית משתנה עם הגיל, באופן שונה אצל גברים ואצל נשים, והיא מווסתת על ידי טסטוסטרון. סרוטונין – מוליך עצבי בעל השפעה מרכזית על מצב הרוח, והוא פוחת עקב ההתאהבות. כתוצאה מכך מתחילים לחוש געגועים והתלבטויות. בכדי שהאהבה לא תהפוך לעינויים, המערכת האנדוקרינית מפצה על ירידת הסרוטונין ומייצרת אנדורפינים, אוקסיטוצין וואזופרסין.
אנדורפינים – גורמים לתחושת אופוריה, אהבה מתמשכת. אוקסיטוצין וואזופרסין – גורמים לתחושת נאמנות ורוממות רוח. כל ההורמונים – מנוהלים על ידי בלוטת יותרת המוח.

סתם ככה שתדעו….שאם בא לכם לדעת אם אתם מאוהבים..? אתם יכולים לגשת לרופא והוא ידע….

"…אומרים שיש עוד תקווה קוראים לזה אהבה ומחכים לבואה…"

יום אחד נבין ונרגיש מה זה באמת הדבר הזה שנקרא אהבה ש: "…הרי דבר ידוע שבאהבה נברא העולם…" ועד אז… בואו נשתדל להתייחס ברצינות למושג הזה ולנסות לרדת לשורש העניין ככה בטוח נקצר את זמן החיפוש שלנו והאושר יגיע במהרה.